Log in

  

 


NSCW Agenda - Schedule at a Glance


Time &
Location
Session Presenters Sponsors
7:30am Registration, Breakfast, and Networking    
8:15am Northeast Sustainable Communities Workshop Overview, Welcome, Introduction, and Morning Plenary • Colette Santasieri, Ph.D., NJIT/NJII
• Sue Boyle, BCONE & GEI
• Beth Barton, Esq. Day Pitney
Dresdner Robin (Sustainability Sponsor)
2nd Flr. Ball Room A Morning Plenary Session: Technology and Brownfield Redevelopment: Robots, Superdata, and Adaptive Reuse • Morgan Abele, Puls, Inc.
• Chris Gibson, VideoRay
• Skelly Holmbeck, Advanced GeoServices (Moderator)
 Zain Iqbal, JLT Specialty USA

Advanced GeoServices
10:00am Breakout Sessions 1    
2nd Flr. Ball Room B Breakout 1A - Multi-Party Remediation Models:  From Collaborative to Contentious • Agnes Antonian, Esq., Connell Foley (Moderator)
• Roger Hathaway, P.E., GEI
• John Morris, P.E., Honeywell
• Douglas Reid-Green, BASF
Connell Foley
1st Flr. Atrium Breakout 1B - Remediation Technology for Accelerated Urban Redevelopment • Stewart Abrams, P.E., Langan
• Brian Desmarais, Reterro
• Sharon McSwieney, LSRP, Langan (Moderator)
• Daniel Walsh, Ph.D., NYC MOER
Langan
11:05am Breakout Sessions 2    
2nd Flr. Ball Room B Breakout 2A - Collaborative Partnerships supporting Urban Revitalization: How municipal, county, state and federal partnerships in urban areas can collaboratively work on brownfield redevelopment, water infrastructure improvements, and other complex environmental issues • Sarah Bryant, AICP, Coopers Ferry Partnership
• Sabina Byck, USEPA
• Michele Christina, BRS (Moderator)
• Gene Chebra, NJDEP
• Andrew Kricun, P.E.,  Camden County MUA

(Special Contributor: Frank McLaughlin, NJDEP)
BRS
1st Flr. Atrium Breakout 2B -  Sustainability Alternative to Landfills:  Beneficial Use Determinations (BUD), Clean Soil Banks and More • Anthony Fontana, NJDEP
• Youness Sharifi, Ph.D., EIT, GEI (Moderator)
• George Vallone, The Hoboken Brownstone Co.
• Daniel Walsh, Ph.D., NYC MOER
GEI
12:05pm Lunch
Sustainability Partner
Outstanding Individual Achievement Award - Presented to Colleen Kokas
Keynote Address 
• Geoffrey Forrest, LSRP, Dresdner Robbin
• Randall Jostes / Steve Collins, Environmental Liability Transfer
• Colleen Kokas, NJDEP
• Paul Commito, Vice President, Brandywine Realty Trust
Dresdner Robin (Sustainability Sponsor)
See sponsorship flyer for award sponsors
2nd Flr. Gallery & Ballroom A Paul Commito, Keynote Speaker - Topics include:
• Sustainable communities philosphy
• Broad trends in sustainability and brownfield redevelopment
• The future of the sustainable communities and brownfield  industry along with Brandywine’s vision and strategy for the future.
• Case Studies 


1:50pm Breakout Sessions 3    
2nd Flr. Ball Room B Breakout 3A - From Rust to Green - An Integrated Approach to Sustainable Development • Joseph Clifford, P.E., AMEC Foster Wheeler
• Maria Kaouris, Honeywell
• John Morris, P.E., Honeywell (Moderator)
• Glenn Stock, Stock Development Group
AMEC Foster Wheeler
1st Flr. Atrium Breakout 3B - Building Coastal Resilience into Brownfields Remediation & Redevelopment  • Benjamin Alter, PG, LSRP, GZA  (Moderator)
 Dan Stapleton, GZA
• Joseph Cotter, National Resources Group
• Melissa Targett, Port Authority of NY & NJ (Invited)
GZA
2:45 - 3:10pm Exhibit Hall & Coffee Break    
2nd Flr. Gallery      
3:10pm Breakout Session 4    
2nd Flr. Ball Room B Breakout 4A - Brownfield Area Wide Planning in the Northeast • Andre Bermudez, Suffolk County
• Michael Brady, NYC Brownfield Partnership
• Barry Hersh, NYU (Moderator)
• Schenine Mitchell, USPEA
NYC Brownfield Partnership
1st Flr. Atrium Breakout 4B - From Montauk to Hoboken - Updates on Coastal Resiliency Projects
• Jonathan (JT) Lockman, AICP, on behalf of GEI
• Gary Rozmus, PE, GEI (Moderator)
• Larry Smith, PP, AICP, Dewberry
• Dennis Reinknecht, NJDEP 
Dewberry
4:15pm
2nd Flr. Ball Room A
Afternoon Plenary Session: Hot Topics in Remediation and Redevelopment: Regs, Funding and Creating Sustainable Communities in the New Era of Disruption

• Pamela K. Elkow, Esq., Carmody Torrance Sandak & Hennessey, LLP (Moderator)
• Jeffrey Entin, LSRP, Ramboll Environ
• Larry Schnapf, Esq.
• Tim Sullivan, CT DECD
(Special Contributor: David Lis, LEP Ramboll Environ)
Ramboll Environ
2nd Flr. Ball Room A BCONE Sustainable Communities Redevelopment Award
Wrap-Up and Closing
• Steve Jaffe, BCONE President & Fieldstone
• Dawn Bembry-Breeden, Freeman Companies
Dresdner Robin (Sustainability Sponsor)
5:40-6:45  Reception    
2nd Flr. Gallery      


    Search Our Website


    Address:
    c/o 18000 Horizon Way
    Suite 200
    Mt. Laurel, NJ 08054

    Click to Send Us an Email



    Brownfield Coalition of the Northeast is a nonprofit organization 501(C)(3) and all gifts are tax deductible to the extent allowed by law.
    Every contributor to our Organization is recommended to consult their tax advisor for further information.

    Powered by Wild Apricot Membership Software